VÝSADBA / PÉČE / OŠETŘOVÁNÍ (Požadavky na vodu, světlo a půdu): Má ráda promranou závlahu, upřednostní spíše sušší prostředí, než trvalé vlhko. Vyhovuje je plné slunce, dostatečně široká plocha pro svůj přirozený růst. Ideální je pro ni dobře propustná, vápenatá nebo neutrální půda. Ideální je méně hnojení.
PROŘEZÁVANÍ: Vyžaduje řez brzy na jaře. Nesmí však být příliš hluboký. Po stříhání kvete méně.
RADY / POUŽITÍ: kombinace keřů, větší skalky, obruby, smíšené výsadby, přírodě blízké zahrady, sluneční zahrady, volné a střižené živé ploty. Vysazování různých odrůd škumpů v okrasných zahradách má dlouhou tradici, neboť svým vzhledem dá každé kompozici atraktivitu. Výborně vybarvuje, během roku mění svůj vzhled a tak je přínosem při přeměně zahrady v jakémkoli období.
VELIKOST: Plná výška: 0,8-1 m, Plná šířka: 1-1,1 m
KVĚT / BARVA: Péřové, volné, červené květy zdobí od května do června
NEMOCI / ŠKŮDCI: Není citlivý na škůdce a nemoci, dá se říci, že je odolný
JEDOVATÝ: NE
VČELÍ PASTVA: NE
OPADAVÝ: ANO
ZAJÍMAVOST!
Látky získávané ze šupin se používaly k činění (tj. k úpravě a konzervaci) zvířecích kůží.
Z kořene a stonku se získává žluté až oranžové barvivo. Dřevo se používá jako dekorace. Vyrábějí se z něj skříně, rámy na obrazy. Ve východním Středomoří se rostlina tradičně používá k barvení koberců a tkaných rohoží. Výtažek z listů se používá jako přísada do komerčních kosmetických přípravků jako kondicionér na pleť.
Ruj vykazuje adstringentní, protizánětlivé a hemostatické účinky. Používá se při hnisavých kožních vyrážkách, ranách, vředech, pocení nohou, vypadávání vlasů, krvácení, oteklých a hnisavých dásních, hemoroidech, otocích kloubů atd. S velmi dobrým účinkem se používá také na bílý výtok (na výplachy pochvy), obtížně se hojící rány, afty v ústech, stomatitidu, pyoreu, zánět dásní apod. V lidovém léčitelství se sumach používá při hemoptýze, gastritidě, vředech, kolitidě, zánětech střev a žaludku.