Weboldal címe
Weboldal alcíme
Példa cím
Lorem ipsum

POKYNY PRO VÝSADBY & PÉČE 

Pokyny pro výsadbu & péči nejrychleji rostoucí a nejodolnější rostliny na trhu, která hned po výsadbě vezme klasický tvar živého plotu. Už za krátkou dobu se stane ozdobou vaší zahrady.

1. VÝSADBA 

Živé ploty jsou vytvořeny ze spících rostlin od března až do prvních mrazů. Toto období se může lišit v závislosti na počasí. Pokud je v zimní období (prosinec, leden, únor) bez mrazu, výsadba je stále možná.

Náš živý plot má různé funkce. Nejčastěji se používá na oddělení části našeho pozemku (např: okrasnou zahradu od užitkové zahrady nebo od zemědělského dvora). Živý plot může být vysazen rovnoběžně s oplocením a stane se účinnou ochranou před pouličním prachem a ruchem. Může chránit hřiště, odpočívadlo nebo bránit naše soukromí. K dosažení masivního živého plotu s klasickým tvarem je najvhodenejšia výsadba ve dvou řadách. Výsledkem bude uzavřena, hustá a přirozená živá stěna.

Hybridní odrůda živých plotů 1 řádková výsadba 2 řádková výsadba
jilm 5 stonků / běžný metr (vzdálenost mezi stonky: 20 cm) 2 x 5 stonků / běžný metr (vzdálenost mezi stonky: 20 cm / vzdálenost mezi řádky: 20 cm)
ptáčí zob 3 stonky / běžný metr (vzdálenost mezi stonky: 33 cm) 2 x 3 stonky / běžný metr (vzdálenost mezi stonky: 33 cm / vzdálenost mezi řádky: 20 cm)

2. OBDOBA VÝSADBY 

Výsadba rostliny do živého plotu je možné téměř během celého roku.

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
x x x x x x x

3. KROKY VÝSADBY 

 1. Po vybalení, ještě před výsadbou, zvolte stonky z krabice a namočte je do plastové nádoby plné vody. Zatímco rostliny nasáknou vodu, můžete začít s přípravou na výsadbu.

 2. Změřte vzdálenost výsadby a označte pomocí kolíků obě strany. Natáhněte mezi nimi šňůru, což Vám usnadní výsadbu, protože můžeme pracovat po přímce.

 3. Potom následuje pěstitelská jáma, která je 30 cm hluboká a široká jako rýč. Půdu vysypte vedle jámy, v dostatečné vzdálenosti pro pohodlné manipulování.

 4. Vyberte stonky z vody a ještě svázané odřízněte 1 až 2 cm z konců kořenů. Při výsadbě třeba dbát na to, aby rostliny stáli svisle a aby se kořeny neopíraly. Umístěte sazenici do jámy, nasypte zeminu ke kořenům a přitlačte. Sazenici pak snadno potáhněte 1-2 cm směrem nahoru, aby kořeny byly těsně pod úrovní země potom opatrně upěchujte přihrnutí zeminu ke kořenům.

 5. Dokončili jste výsadbu rostlin a nyní je důkladně zavodněte, aby zmizely vzduchové bubliny z okolí kořenů. Dobrá rada: pro udržování dostatečné vlhkosti nahromaďte zbývající půdu na pravé a levé straně stonků, aby stonek zůstala v malém údolí.

 6. Jako poslední krok prořízněte kořeny ve výšce 15-20 cm. Díky tomuto řezu nastartujete spící pupeny a rostlina vypustí nové větve.

Video výsadby 

4. PÉČE 

Řez

Vysazené sazenice mají být řezány ve výšce 15-20 cm a důkladně polévané. Takto připravujeme živé ploty k vytvoření větve blízko k povrchu půdy (více pupenů) a zabráníme opadávání dolní části!

 • Když rostlina dosáhne výšky 50 - 70 cm, odřízněte 10 - 15 cm z výšky rostliny, a také silně bočním směrem rostoucí výhonky.
 • Poté nechte živý plot rozvíjet až do výšky 80-100 cm, pak odřízněte znovu 10-15 cm z výšky výhonků, resp. ze stran.
 • Při posledním řezání, koncem podzimu ořízne živý plot na výšku 1 - 1,2 m.
 • V druhém roce po dosažení požadované výšky, živý plot stříhejte podle potřeby, abyste zachovali estetickou formu.

Zavlažování

 • Po výsadbě, v počátečních fázích vývoje rostlin (zakořenění) je vhodné zalévat častěji, v závislosti na počasí 1-2krát týdně.
 • V budoucnu lze postupně snižovat míru zavlažování. Doporučujeme živý plot během delšího suchého období zalévat nejméně jednou do týdne, a to pozdě večer nebo brzy za úsvitu. V žádném případě nepolévejte během dne, protože může dojít k poškození rostliny.

Hnojení

I při normální zahradní půdě je vhodné starat se o rostlinu hnojením, protože vývoj naší rostliny může být zpomalen nebo může mít za následek různé změny ve vzhledu. Hnojení je prováděno dvěma způsoby:

 1. Používáním organického hnojiva, kompostu, který zapracujte do půdy před výsadbou.
 2. Používají se různé umělá hnojiva a listové hnojiva. Lze je používat po celý rok, ale dávejte pozor, abyste dodržovali množství doporučené výrobcem a čas aplikace, aby nedošlo k poškození sazenic. Lze je snadno získat a jsou relativně levné. Většina z nich nevyžaduje žádné odborné znalosti. Pokud stále potřebujete pomoc, zavolejte, napište nám nebo kontaktujte našich kolegů.
Forma řezu
Forma řezu